|
[ |
|
{ |
|
"name": "Scikit-Learn", |
|
"value": "import numpy as np\nfrom sklearn.ensemble import RandomForestClassifier\n\n# create training data\nX = np.random.randn(100, 100)\ny = np.random.randint(0, 1, 100)\n\n# setup train test split", |
|
"length": 96 |
|
}, |
|
{ |
|
"name": "Transformers", |
|
"value": "from transformers import AutoTokenizer, AutoModelForSequenceClassification\n\n# build a BERT classifier", |
|
"length": 48 |
|
}, |
|
{ |
|
"name": "Count words", |
|
"value": "def count_words(filename):\n \"\"\"Count the number of occurrences of each word in the file\"\"\"", |
|
"length": 60 |
|
}, |
|
{ |
|
"name": "Is e in L", |
|
"value": "def is_in_list(L, e):\n \"\"\"Find if list L contains the element e.\"\"\"", |
|
"length": 32 |
|
}, |
|
{ |
|
"name": "unittest", |
|
"value": "def is_even(value):\n \"\"\"Returns True if value is an even number.\"\"\"\n return value % 2 == 0\n\n# setup unit tests for is_even\nimport unittest", |
|
"length": 64 |
|
|
|
}, |
|
{ |
|
"name": "Pizza Problem", |
|
"value": "def exercise():\n \"\"\"Marie ordered one chicken meal that costs 12 dollars, and some boxes of pizza. Marie paid a total of 44 dollars. How many boxes of pizza did Marie order if each box costs 8 dollars?\"\"\"", |
|
"length": 56 |
|
}, |
|
{ |
|
"name": "Pandas", |
|
"value": "# load dataframe from csv\ndf = pd.read_csv(filename)\n\n# columns: \"age_group\", \"income\"\n# calculate average income per age group", |
|
"length": 16 |
|
} |
|
] |